İŞE İADE DAVASI SONUCU ALINACAK TAZMİNAT SADECE 8 MAAŞTAN İBARET DEĞİLDİR!

Anasayfa / Blog / İŞE İADE DAVASI SONUCU ALINACAK TAZMİNAT SADECE 8 MAAŞTAN İBARET DEĞİLDİR!


İŞE İADE DAVASI SONUCU ALINACAK TAZMİNAT SADECE 8 MAAŞTAN İBARET DEĞİLDİR!

 

İŞE İADE DAVASI SADECE 4 AY BOŞTA GEÇEN SÜRE, 4 AY İŞE BAŞLATMAMA TAZMİNATI DEĞİLDİR.

İşe iade davası kesinleşen işçi işverene başvurusuna rağmen işe başlatmadıysa hak kazandığı ücretler sadece 4 aylık  boşta geçen süre 4 ay işe başlatmama tazminatı değildir.

Yargıtay Kararlarına göre işçiye bu hakların yanında aşağıda sayılan haklar da ödenmelidir;

1-İşçinin fesih tarihinden sonra sanki 4 ay boyunca  işyerinde çalışıyormuş gibi ücret, yol, yemek gibi ek ödemelerinin kendisine yapılması gerekmektedir. Yine bununla birlikte bu 4 aylık süredeki yol ve yemek ücreti ve işyerinde verilen ek sosyal haklar da kendisine ödenmelidir.

2-Bunun dışında yine fesih tarihinden sonra 4 aylık dönemde  ücrete zam yapılmışsa; ödenecek boşta geçen süre ücretinin hesabında bu zamlı ücret esas alınmalıdır.

3-Boşta geçen 4 aylık süre işçinin kıdeminden sayıldığı için, söz konusu süre geçmişe dönük olarak SGK bildirimi ve prim ödemesi yapılmalıdır.

4-4 aylık boşta geçen süre işçinin kıdemine eklenmektedir. Bu durumda kıdem tazminatı hesaplaması da değişmektedir. Yani işçinin kıdemi 4 ay daha artmıştır.

5- Kıdeme 4 aylık boşta geçen süreyi eklediğimizde yeni bir ihbar süresi ortaya çıkmış olabilir.  Bu duruma da dikkat etmek ihbar tazminatı hesaplamasını ona göre yapmak gerekir.

6-Kıdeme 4 aylık boşta geçen süreyi eklediğimizde yeni bir yıllık izin süresi ortaya çıkmış olabilir.Bu duruma da dikkat etmek yıllık izin ücreti hesaplamasını ona göre yapmak gerekir.

7-İşveren feshi SGK'ya haklı fesih diye bildirmişse, işe iade davasında mahkeme feshi geçersiz bulduğu için işçi geriye dönük işsizlik sigortası parası talep edebilir.

 

 

İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu olarak Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu bölgeleri ile Bursa ve Kocaeli şehirlerindeki ayrıca Darıca ile Gebze bölgesindeki müvekkillerimize hizmet vermekteyiz. Daha detaylı bilgi edinmek için Avukat İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz.