MÜTEAHHİTLE SÖZLEŞME İMZALARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

MÜTEAHHİTLE SÖZLEŞME İMZALARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

MÜTEAHHİTLE SÖZLEŞME İMZALARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 

Müteahhit firmayla kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılırken mutlaka uzman bir hukukçudan destek alınmalıdır.Sözleşmede dikkat edilmesi gereken bazı önemli konuları ana hatlarıyla aşağıda bulabilirsiniz;

***sözleşmede kaç tane dairenin hangi özellikleri olan dairelerin arsa maliki ne hangilerinin müteahhiti bırakılacağı açıkça belirtilmelidir.

***Inşaata başlama süresi ve inşaat bitim süresi açıkça belirtilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken konu; genellikle uygulamada süreler ruhsat alma tarihinden itibaren başlatılıyor Ancak yıllarca ruhsat alınmadığı durumlar olabiliyor ve bu durumda sözleşmedeki süreler başlamıyor. Bunun dışında aynı sebepten dolayı fesih hakkı ve cezai şartlar kullanılamıyor.Bu sebeple süreler imza tarihinden itibaren başlatılmalıdır.

***İnşaatın teslim süresi ve iskan alma süreleri açıkça belirtilmelidir. M

***Müteahhit firmaya kademeli şekilde daireler devredilmelidir. En az iki üç kademe şeklinde ve mal sahibi mal sahipleri İskan aldıktan sonra son dairelerinde müteahhite devredilmelidir. İskan alınma anına kadar teminat olarak birkaç daire muhakkak bırakılmalıdır.

***Teknik şartnamede açıkça hangi marka hangi model kullanılacağı belirtilmelidir

***Fesih hakları açıkça belirtilmeli ve hangi durumlarda nasıl fesih yapılacağı kararlaştırılmalıdır.

***İnşaat belirlenen tarihte yetişmezse nasıl bir cezai şart uygulanacağı açıkça belirtilmelidir.

 

İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu olarak Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu bölgeleri ile Bursa ve Kocaeli şehirlerindeki ayrıca Darıca ile Gebze bölgesindeki müvekkillerimize hizmet vermekteyiz. Daha detaylı bilgi edinmek için Avukat İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz.