Sultanbeyli Kiracı Tahliye Avukatı

Anasayfa / Blog / Sultanbeyli Kiracı Tahliye Avukatı


Sultanbeyli Kiracı Tahliye Avukatı

Sultanbeyli Kiracı Tahliye Avukatı kira hukuku içerisinde sayısız sorunla karşılaştığı için geçtiğimiz dönemlerde, kiralayan ve kiracı sözleşmesi Borçlar Kanunu içerisine dahil edilmiştir. Olası sorunlarda kiracı tahliye avukatına başvurulması halinde işinde uzman avukatlarla çalışılması işlemi daha hızlı açığa kavuşturacaktır.

Kira Avukatları Hangi Konularda Yetkindir?

Kira avukatları kira davalarının çoğuna bakması için yetkilidir. Hem Borçlar Kanunu maddelerine hâkim hem de kira kanununa hâkim olan bu avukatlar aynı zamanda şu işlemleri de yaparlar:

 • Kira sözleşmesinin hazırlanması
 • Kira tahliye davalarına bakılması
 • Yeniden inşadan doğan sorunlarla ilgili davalara bakılması
 • İş yerinde çıkan anlaşmazlıklara ilişkin mülk davalarına bakılması

Kira Sözleşmesi Avukata Verilir Mi?

Kira sözleşmesi avukat tarafından hazırlanması zorunluluğu bulunmamasına rağmen avukat tarafından hazırlanan kira sözleşmesi içeriğinde bulunabilecek pe çok eksiği ortadan kaldıracağı gibi kiraya vereni ileride karşılaşabileceği sorunlardan korumuş olur.

Kira Sözleşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

 • Kiracı; kira sözleşmesini imzalamadan mal sahibinin mülkün gerçek sahibi olup olmadığına dikkat etmelidir. Bunun içil yasal bir belge isteyebilirsiniz.
 • Kira kontratında kiracının oturacağı mülk açık bir şekilde yazdığı için adresin doğru yeri gösterip göstermediğinden emi olmalıyız. Çünkü ileride yaptığınız resmi başvurular yanlış adresten dolayı sonuçsuz kalabilir.
 • Kiraladığınız mülkün geçmiş dönemlerden kalma borcu olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer var ise bu borçları kabul etmediğinizi belirtmeniz gerekir.
 • Kira bedeli olarak belirttiğiniz tutarın hangi dönemlerde ödeneceğini ve hangi oranda size zam yapılacağını bilmeniz gerekir.

Kira Sözleşmelerinde Anlaşılamayan En Önemli Konu

İstanbul Sultanbeyli Avukat içerisinde bulduğunuz birçok avukat size kira sözleşmesinde özellikle depozito konusunda değinmenin önemli olduğunu anlatacak ve maddelere ekleyecektir. Çünkü depozito kira sözleşmelerinde tarafların en çok uzlaşma problem yaşadığı konudur.

Depozito maddelerini mümkün olduğunca ayrıntılı yazmak gerekir. Depozitonun hangi şartlarda alındığını ve hangi şartlarda geri verileceğini yazılı olarak belirtmeniz gerekir. İspat etmek açısından kiracının ne kadar depozito verdiği de sözleşmede yer almalıdır.

Kiracı Tahliye Avukat Ücretleri Ne Kadar?

Kiracı tahliye avukat ücreti 2022 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde yer almaktadır. Ücret için herhangi bir avukatlık bürosundan bilgi alabilirsiniz.

Ücretsiz tahliye avukatı talebi çok fazla olmaktadır. Fakat maddi imkanları gerçekten yeterli olmayan kişilere ücretsiz tahliye avukatı atanmaktadır.

Dava Yoluyla Kiracı Tahliyesi Nasıl Yapılır?

Hangi koşullarda tahliye yapıldığını anlamanız için kısaca şunlara bakabiliriz:

 • Mülk sahibi ya da mülk sahibinin birinci dereceden akrabaları kiracının oturduğu mülke ihtiyaç duyuyorsa
 • Kiraya bedelini kiracı ödemiyorsa ve iki kere ihtar çekilmesine rağmen borç stabil duruyorsa
 • Kiracının mülkün olduğu ilçe sınırları içerisinde başka bir mülkünün olduğu ortaya çıkarsa
 • Kiraya verilmiş olan taşınmaz yeniden inşa edilecekse ya da imar olacaksa ev sahibi tahliye davası açabilir.