Uyap Dava Sorgulama

Uyap Dava Sorgulama

Uyap kelimesinin açılımı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi demektir.  Adalet bakanlığı Türk vatandaşları mahkemede açık olan davalarının durumlarını için e devlet üzerinden görmelerini mümkün kılmaktadır. Yani e-devlet şifreniz ile uyap dava sorgulama yapılabilmektedir. Size olan dava dosyalarınıza sadece size ait olan TC kimlik numaranız ile ulaşabilirsiniz.

Uyap vatandaş portalı üzerinden giriş yaparak tarafı olduğunuz davanızı, arabuluculuk ve takip dosyalarınızı görüntüleyebiliyorsunuz. Hatta dava dosyanıza dilekçe gönderip dosyalarınızda mevcut bulunan evraklarınızı görebilirsiniz. Tüm bu bilgi ve iletişim ağına 7/24 saat ulaşabilmeniz mümkündür. Bu sayede adliyeye gitmeden bu gibi bazı işlemlerinizi kolaylıkla zaman kaybedip yorulmadan halledebilmektesiniz.

Uyap Dava Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E devlet üzerinden Uyap dava dosyası sorgulama girişi için TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizin olması yeterlidir. Sonraki adımlar nasıl ilerleyeceğinizdir. Eğer ki size ait e devlet şifreniz yok ise size en yakın olan bir PTT şubesine gidip ufak bir ücret karşılığında ev devlet şifrenizi kısa sürede alabilirisiniz. Sonrasında e-devlete giriş yapıp şifrenizi güncellemelisiniz. Tüm bu işlemlerden sonra e devlete giriş yapabilirsiniz.

TC kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlete giriş yaptıktan sonra portal üzerinden davalarım yazan sekmeyi bulmalısınız. Davalarım yazan uyap sorgulama portalı açtıktan sonra sizin adınıza ait olan bir dava var ise buradan çıkacaktır. Dava dosyanız var ise dosyanızı tıklayıp içeriğinde yer alan bölümlere ait evraklarınız var ise ulaşabilirsiniz. Bu bölümler dosyada size ait olan dava konusu ve değeri, tarafların kimler olduğu, yapılan ve yapılacak olan davaların duruşma tarihleridir. Dava görülmüş ise kararın çıkıp çıkmadığı ve temyizden dönüp dönülmediği de bu bölümlerden görülür.

Ayriyeten Adalet bakanlığı üzerinden yapılabilen bireysel başvuru sorgulama, adli sicil doğrulama ve sorgulama gibi işlem diğer işlemleri de bu uygulama üzerinden yapabilirisiniz. Tüm bu işlemlerle uğraşmak istemezseniz ve ya anlamıyor iseniz uyap dava sorgulama avukat ve yetkilileri sizin adınıza ilgilenmektedir. Bu sayede işinde uzman olan avukatlar dava öncesi ve sonrasında nasıl bir yol izlemeniz konusunda size destek ve yardımcıda olacaktır.